فروشگاه های هایپر

یک فروشگاه بزرگ است که ترکیبی از یک سوپرمارکت و فروشگاهی است. نتیجه یک فروشگاه خرده فروشی وسیع است که طیف گسترده ای از محصولات را تحت یک سقف قرار می دهد، از جمله خطوط کامل مواد غذایی و کالاهای عمومی. در نظریه، فروشگاههای بزرگ به مشتریان اجازه می دهند تمام نیازهای خرید روزانه خود را در یک سفر راضی کنند. اصطلاح hypermarket  در سال ۱۹۶۸ توسط Jacques Pictet متخصص تجارت فرانسه ساخته شد. Hypermarkets، مانند دیگر فروشگاههای بزرگ جعبه، عموما مدلهای تجاری با تمرکز بر فروش با حجم بالا و کم حاشیه را دارند. به طور معمول در حدود ۵،۰۰۰ تا ۱۵،۰۰۰ متر مربع (۵۴،۰۰۰ تا ۱۶۱،۰۰۰ فوت مربع) پوشش داده می شود، آنها معمولا بیش از ۲۰۰،۰۰۰ علامت تجاری مختلف را در دسترس دارند. به دلیل رکورد بزرگ خود، بسیاری از hypermarkets مناطق حومه یا خارج از شهر را انتخاب کنید که به راحتی قابل دسترسی توسط خودرو.

نمایی از فروشگاه هایپر

عکسی از فروشگاه هایپر

پلاستیک و کارخانه پلاستیک

پلاستیک ماده ای است که از هر یک از طیف گسترده ای از ترکیبات آلی مصنوعی یا نیمه مصنوعی تشکیل شده است که قابل خوابیده است و بنابراین می تواند به اشیای جامد تبدیل شود.

پلاستیسیته مالکیت کلی همه مواد است که می تواند بدون شکستن به شکل غیر قابل برگشت تغییر کند، اما در کلاس پلیمرهای قابل قالب سازی، این به میزان قابل توجهی رخ می دهد که نام واقعی آنها از این توانایی حاصل می شود.

پلاستیک ها معمولا پلیمرهای آلی با جرم مولکولی بالا هستند، اما اغلب مواد دیگر را شامل می شوند. آنها معمولا مصنوعی هستند که بیشتر از پتروشیمی ها استخراج می شوند، اما بسیاری از آنها از مواد قابل تجدید، از قبیل پلی اتیلن اسید از ذرت یا سلولز از چوب پنبه ساخته شده اند.

با توجه به هزینه نسبتا کم آنها، سهولت تولید، قابلیت انعطاف پذیری و عدم نفوذ به آب، پلاستیک در محدوده وسیعی از محصولات و از کلیدهای کاغذی تا سفینه ها استفاده می شود. آنها در بیشتر موارد استفاده از سابق آنها بسیاری از مواد سنتی مانند چوب ، سنگ ، شاخ و استخوان ، چرم ، کاغذ ، فلز ، شیشه و سرامیک را جایگزین کرده اند.

در کشورهای توسعه یافته، حدود یک سوم از پلاستیک در بسته بندی و سومین مورد در ساختمان ها مانند لوله کشی مورد استفاده در لوله کشی یا نمای ساختمان وینیل استفاده می شود .  استفاده های دیگر شامل اتومبیل (تا ۲۰٪ پلاستیکی  )، مبلمان و اسباب بازی ها.  در کشورهای در حال توسعه، نسبت ها ممکن است متفاوت باشند – به عنوان مثال، گزارش شده است ۴۲ درصد از مصرف هند در بسته بندی استفاده می شود.

پلاستیک ها در زمینه پزشکی هم کاربرد زیادی دارند و شامل پروتزهای پلیمری نیز هستند، با این وجود جراحی جراحی پلاستیک برای استفاده از مواد پلاستیکی نامیده نمی شود، بلکه معنای عمومی تر کلمه پلاستیسیته با توجه به تغییر شکل گوشت است.

اولین پلاستیک مصنوعی جهان اولین بکلیت بود که در سال ۱۹۰۷ توسط لئو بیکلند  در نیویورک اختراع شد و اصطلاح “پلاستیک” را اختراع کرد.  بسیاری از شیمیدانان به علم مواد پلاستیک کمک کرده اند، از جمله هرمان استادینگر ، برنده جایزه نوبل که «پدر شیمی شیمیایی پلیمری » نامیده می شود و مارک هرمان ، به نام «پدر فیزیک پلیمری » شناخته می شود.

موفقیت و تسلط پلاستیک ها در اوایل قرن بیستم منجر به نگرانی های زیست محیطی در مورد میزان تجزیه سریع آن شد که پس از حذف آن به عنوان سطل زباله به دلیل ترکیب آن با مولکول های بسیار بزرگ. در اواخر قرن، یک رویکرد به این مشکل با تلاش های گسترده در زمینه بازیافت مواجه شد .

عکسی از محصولات پلاستیکی

محصولات پلاستیکی