شیرینی کاراملی

شیرینی کاراملی خانگی

به دلیل وجود طعم مطبوع و دوست داشتنی کارامل ، با آن می توان انواع و اقسام شیرینی ها و کیک ها و نیز سس و کرم ها را تهیه نمود.شیرینی کاراملی جزئی از شیرینی های خانگی می باشد .شما در منزل می توانید این شیرینی خوشمزه را در مدت زمان کوتاهی تهیه نمایید.

مواد مورد نیاز شیرینی کاراملی:

شکر (ترجیحا شکر قهوه ای)    2/1 لیوان
کره                                 230 گرم
تخم مرغ درشت                   3 عدد
آب                                  2 قاشق غذاخوری
عصاره وانیل                      1 قاشق
نمک                                4/1 قاشق مرباخوری
آرد                                  1 و 4/1 لیوان
پودر کاکائو                        4/1 لیوان
گردو ریز خرد شده               2 لیوان

دستور تهیه شیرینی کاراملی :

ابتدا فر را روی درجه حرارت کم بگذارید.پس از آنکه فر شما کمی گرم شد ، آن را روی درجه حرارت 180 درجه سانتی گراد قرار دهید.2 عدد سینی را فر را انتخاب کنید و با روغن کف آن را چرب کنید.سپس کف سینی ها را با ورقه های روغنی بپوشانید و کنار بگذارید.کره را از یخچال بیرون بگذارید تا کمی گرم شود. کاسه ای را برداشته و کره را در آن بریزید.شکر را به کره اضافه کنید.مواد را خوب هم بزنید تا نرم و سبک شود.زرده تخم مرغ ها را جدا کنید و به کره اضافه کنید. به هم زدن ادامه دهید.پس از آن آب ، وانیل و نمک را به مواد اضافه کنید.مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط نمایید. آرد را 3 بار متوالی الک کنید.آرد و پودر کاکائو را آرام آرام به مواد خود اضافه کنید.به آرامی شروع به هم زدن کنید تا مواد به خوبی مخلوط شوند.

سفیده های تخم مرغ را خوب هم بزنید تا کف کند.می توانید از هم زن برقی برای راحتی کار استفاده کنید.گردو ها را در ظرفی جداگانه خرد کرده و بریزید.

از خمیر بدست آمده به اندازه 2 قاشق مربا خوری جدا کنید.به کمک دست آن را به شکل توپ کوچکی در بیاورید.توپک آماده شده را ابتدا در ظرف سفیده تخم مرغ و سپس در گردو های خرد شده بغلتانید.توپک های درست کرده را در سینی فر بچینید و با کمک انگشت و یا قاشق مربا خوری کمی روی آن را فشار دهید.سینی ها را در طبقه وسط فر به مدت زمان 10 دقیقه قرار دهید.سپس از فر خارج کنید ، کمی سس کارامل را روی شیرینی بریزید و دوباره برای مدت زمان 7 دقیقه در فر قرار دهید تا طلایی شود.

مواد مورد نیاز سس کارامل:

شکر                                1.5 لیوان
آب                                  3/1 لیوان
خامه غلیظ                          1.5 لیوان
عصاره وانیل                      2/1 قاشق مرباخوری

دستور تهیه سس کارامل:

قابلمه ای بردارید و آب و شکر را در آن مخلوط کنید.سپس قابلمه را روی حرارت ملایم شعله گاز بگذارید.درب قابلمه را بگذارید.هنگامی که شکر آب شد کمی حرارت آن را زیاد کنید.سپس درب قابلمه را از روی شعله بردارید و به مدت زمان 5 تا 7 دقیقه اجازه دهید تا خوب بجوشد و به رنگ قهوه ای در بیاید.اما مراقب باشید تا شکر شما نسوزد.خامه و وانیل را به شکر خود اضافه کنید و شعله را کم کنید .اجازه دهید تا سس شما غلیظ و یکدست شود.اکنون سس شما آماده می باشد.اما اجازه دهید تا کمی سرد شود ، سپس از آن استفاده نمایید.

نوش جان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *