پیراشکی خامه ای

طرز تهیه پیراشکی خامه ای

طرز تهیه پیراشکی خامه ای

 

پیراشکی خامه ای تنوعی برای خانم های با سلیقه می باشد.اگر از سرو کیک و شیرینی های گوناگون خسته شده اید، پیراشکی خانگی تنوعی در شیرینی پزی شما می باشد که همه را غافلگیر خواهد کرد. این نوع از پیراشکی را می توانید در مراسم های خاص خود همراه  نوشیدنی های گرم سرو نمایید.تهیه کردن پیراشکی خامه ای بسیار راحت تر از انواع شیرینی های خامه ای می باشد .امیدواریم از درست کردن آن لذت ببرید و برای خانواده خود سرو نمایید.

 

مواد مورد نیاز پیراشکی خامه ای :

آرد                          حدود 500 گرم

تخم‌مرغ                     2 عدد

روغن مایع                 125میلی‌لیتر

شیر                         125 میلی‌لیتر (نصف لیوان)

ماست                       4 قاشق سوپ‌خوری

آب‌ولرم                     6 قاشق سوپ‌خوری

پودر خمیر‌ترش            1 و 2/1 قاشق سوپ‌خوری

شکر                         75 گرم

کرم پاتی‌سیر                به میزان دلخواه برای میان پیراشکی

توت‌فرنگی و خامه         به میزان لازم برای تزئین

 

 

دستور تهیه پیراشکی خامه ای:

ظرفی را برداشته و پودر خمیر ترش را در آن می ریزیم ، سپس آن را با آب مخلوط می نماییم.پس از مخلوط  کردن 1 قاشق مربا خوری شکر را به آن اضافه می کنیم.مواد را در لیوانی بریزید و آن را در جای گرم قرار دهید.(مانند کنار کتری یا قابلمه روی شعله گاز).درب آن را بگذارید تا مایه خمیر شما به اندازه کافی پف کند.

ظرفی دیگر را برداشته و تخم مرغ ها را در آن بشکانید و روغن مایع و ماست و شکر را به آن اضافه کنید.مواد را با کمک هم زن دستی خوب مخلوط کنید تا یکدست شود.سپس مایه خمیر عمل آمده را به مواد خود اضافه نمایید.آرد را تا 3 بار الک کنید و آن را آرام آرام به مواد بیفزایید.با همزن دستی آنقدر هم بزنید تا مایه غلیظ شود و به صورت خمیری شکل در بیاید.

خمیر را در ظرفی دربسته قرار دهید و آن را به مدت زمان 1 ساعت کنار بگذارید تا پف کند و حجم آن 2 برابر شود.سپس کمی از خمیر را برداشته و گرد می کنیم.میان آن را گود می کنیم سپس یک قاشق غذا خوری از کرم پاتی سیر را برداشته و داخل آن می گذاریم.اطراف خمیر را جمع کنید و دوباره آن را گرد کنید.مقداری با دست فشار دهید تا کمی پهن شود.

پیراشکی‌ها را روی یک سطح گذاشته و  آرد‌ بپاشید و بچینید .اجازه دهید تا دوباره نیم‌ ساعت  دیگر بماند. دقت ‌کنید در این مدت روی پیراشکی‌ها پوشیده باشد. این پیراشکی‌ها را در روغن داغ فراوان شناور و سرخ نمایید. پس از سرخ شدن روی دستمال بگذارید تا روغن اضافی آنها گرفته شود، سپس دور تا دور پیراشکی را از عرض برش دهید ، در مرکز آن که کرم است توت ‌فرنگی درسته قراردهید ، دور تا دور آن را خامه بریزید ، تکه رویی پیراشکی را روی خامه‌ قرار داده و روی آن را دوباره با خامه و توت ‌فرنگی تزئین می‌کنیم.

نوش جان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *